Szkodliwe substancje w lakierach do paznokci – unikajmy ich!

Szkodliwe substancje w lakierach do paznokciPomalowane paznokcie wyglądają naprawdę świetnie. Przed imprezą czy ważnym wyjściem często chcemy aby nasze dłonie wyglądały zadbanie i estetycznie. Nakładamy na płytkę warstwę lakieru nie zwracając uwagę na konsekwencje. Musimy pamiętać, że zawierają one substancje chemiczne które mogą zaszkodzić naszemu zdrowiu. Dziś przedstawię wam trzy składniki które nie powinny znaleźć się w lakierze. Mogą one doprowadzić do uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego. Są to związki powodujące nudności, senność, zatrucia oraz problemy z oddychaniem.

1. Ftalan dibutylowy

Podejrzewa się, że związek ten zakłóca hormonalny układ człowieka. Dodawany jest między innymi do tuszów drukarskich i klejów.

2. Nitroceluloza

Substancja ta wykorzystywana jest do produkowania farb, klejów i prochu bezdymnego. Dzięki niej lakiery dobrze przylegają do płytki paznokcia i jednolicie zastyga.

3. Toluen

Jest to rozpuszczalnik dzięki któremu lakiery mają płynną konsystencję. Po nałożeniu lakieru na płytkę paznokcia toulen odparowuje dzięki czemu lakier wysycha. Składnik ten jest szkodliwy dla układu oddechowego oraz może podrażnić oczy i skórę. Negatywnie wpływa na układ nerwowy i hormonalny. Znajduje się w perfumach, farbach do włosów i paliwach lotniczych.

Jak ograniczyć szkodliwe działanie lakierów:

– Przed kupnem należy sprawdzać etykiety, producenci zobowiązani są do umieszczania ich na opakowaniach. Lepiej wybrać droższy lakier ale bezpieczniejszy i nie szkodzący naszemu zdrowiu.

– Pamiętajcie aby nie malować paznokci w małych pomieszczeniach. Lepiej robić to w większej przestrzeni lub przy otwartym oknie. Wtedy drażniące substancje nie kumulują się i znajdują ujście.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pięć × 5 =