Frezarka do paznokci dla początkujących – porady jak wybrać

Frezarka do paznokci dla początkujących – porady jak wybrać

Zadbane dłonie mogą stanowić świetną wizytówkę kobiety. Wbrew pozorom, zabiegi kosmetyczne można przeprowadzić nie tylko w profesjonalnym salonie, ale również we własnym domu. W obydwu przypadkach potrzebować będziesz niezbędnego sprzętu, do którego należą m.in. frezarki do paznokci. Jakie modele frezarek są warte uwagi? Wybrać sprzęt do użytku domowego czy profesjonalny? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.




Do czego służy frezarka?

Frezarki do paznokci to wszechstronne urządzenia, które w znacznym stopniu ułatwiają i przyśpieszają proces wykonywania pedicure i manicure. Jeszcze kilka lat temu można je było spotkać jedynie w profesjonalnych salonach kosmetycznych. Czasy na szczęście się zmieniają i dostęp do dobrego sprzętu może mieć każdy, kto pragnie wykonywać zabiegi pielęgnacyjne. Frezarki swoją popularność zawdzięczają również mobilnym manicurzystkom, które przyjmują klientki prywatnie, we własnych mieszkaniach. Rynek obfituje w szereg mniej lub bardziej zaawansowanych urządzeń, dlatego wybór najlepszej frezarki do paznokci może nie być łatwy. Niezależnie od przeznaczenia, dobre urządzenie może być wykorzystane do:

  • usuwania skórek z paznokci,
  • usuwania manicure żelowego, hybrydowego lub akrylowego,
  • matowienia płytki paznokcia,
  • polerowania i wygładzania płytki paznokcia,
  • modelowania paznokcia,
  • piłowania paznokcia (naturalnego lub sztucznego),
  • usuwania odcisków, zrogowaciałego naskórka lub zgrubień na skórze.

Zabiegi wykonywane za pomocą frezarki sprawdzają się zarówno w przypadku dłoni, jak i stóp. Paznokcie nie wymagają wcześniejszego namaczania, ponieważ całą pracę przeprowadza się na sucho. Zmiękczanie jest wymagane jedynie w przypadku usuwania manicure hybrydowego.

Dlaczego warto zainwestować w frezarkę do manicure?

Działanie frezarek do paznokci jest bardzo proste. Mały silnik napędza głowicę, na której znajduje się frez. Dzięki temu zostaje on wprowadzony w szybki ruch obrotowy i w zależności od przeznaczenia, po przyłożeniu do wybranego miejsca może polerować lub ścierać płytkę paznokcia oraz usuwać skórki. Do użycia sprzętu nie jest wymagany duży nakład siły, w przeciwieństwie do tradycyjnych pilników. Jego intuicyjne działanie pozwala na łatwe ustawienie mocy oraz ilości obrotów, niezbędne do wykonania zamierzonej czynności. Jeśli do tej pory używałaś acetonu do zdejmowania lakieru hybrydowego z paznokci to mamy dla Ciebie dobre wieści – od teraz nie będziesz musiała tego robić! Frezarka do paznokci w domu pozwoli Ci rozwiązać problem narażania skóry na działanie silnego środka kosmetycznego. Nawet jeśli sprzęt jest sporadycznie wykorzystywany, to wciąż stanowi świetną inwestycję na lata. Jeśli nadal Cię to nie przekonało, przedstawiamy jeszcze kilka korzyści: 

  • przyśpiesza wykonywanie manicure,
  • sprawia, że praca jest o wiele mniej męcząca,
  • zapewnia bardzo wysoką precyzję,
  • dociera w najgłębsze zakamarki płytki paznokcia.

Dobre wykorzystanie frezarki to same plusy. Nie tylko doskonale przygotujesz płytkę paznokcia do zabiegu, ale efekt będzie zdecydowanie lepszy i przede wszystkim trwalszy. Lakier nie będzie odpryskiwał ani niszczył się pod wpływem działania niekorzystnych czynników lub uszkodzeń mechanicznych.

Istotne aspekty podczas wyboru urządzenia


Sklepy oferują frezarki do paznokci o zróżnicowanym zakresie działania, co determinuje rozbieżność cenową. Jeśli dopiero zaczynasz wchodzić do świata manicure, warto zainwestować w sprzęt, który nie będzie bardzo drogi, ponieważ nie masz stuprocentowej pewności, że będzie on regularnie używany. Jednocześnie urządzenie powinno spełniać swoje funkcje i sprostać Twoim wymaganiom. Jakie kryteria należy wziąć pod uwagę?

1. Ilość obrotów na minutę. Frezarka do paznokci dla początkujących, a także bardziej zaawansowanych użytkowników, powinna cechować się dużą ilością obrotów na minutę. Im więcej, tym praca urządzenia będzie bardziej efektywna. Najlepiej wybrać model, który zapewnia około 30 tysięcy obrotów. Pracę ułatwić może również możliwość płynnej regulacji tego parametru. Będzie to szczególnie istotne w przypadku amatorskich zabiegów, ponieważ są miejsca, które powinny zostać potraktowane nieco lżej. Regulowane obroty mogą zapobiec niechcianemu przepiłowaniu płytki paznokcia.

2. Odpowiednia moc. Wszystkie dobre frezarki do paznokci powinny posiadać odpowiednią moc. W sklepach znajdziesz wiele urządzeń o różnych parametrach, ale najlepiej wybierać takie, które pobierają 35-45 W. Dlaczego to słuszny wybór? Moc frezarki odpowiada bowiem za siłę pracy frezu. Jeśli będzie ona zbyt mała to usunięcie poprzedniej stylizacji może okazać się bardzo kłopotliwe, a nawet niemożliwe. Zbyt mocny sprzęt sprawi trudności w obsłudze, szczególnie osobom początkującym. Łatwo wtedy o przypadkowe uszkodzenia płytki paznokcia. Do domowego użytku najlepiej jednak wybierać dolne granice, czyli 35 W. Taka wartość jest dość bezpieczna, ale również wystarczająca, aby móc komfortowo wykonać zabieg.

3. Regulacja kierunku pracy. Sprzęt powinien być również wyposażony w funkcję regulacji kierunku pracy. Dzięki temu będziesz mogła w łatwy sposób zmienić obroty z lewych na prawe i odwrotnie. Dużo łatwiej jest pracować z urządzeniem, które może dopasować się do Twoich osobistych preferencji. Regulacja kierunków może okazać się niezbędna podczas zdejmowania poprzedniej stylizacji paznokci.

4. Łatwość w obsłudze i poręczny kształt. Frezarki do paznokci powinny być również proste w użyciu. Wiele modeli posiada niezliczoną ilość przycisków lub pokręteł, ale jest to łatwiejsze do opanowania niż mogłoby się wydawać! Ważniejszy jest system mocowania frezów. Najpopularniejszy jest tak zwany Twist-Lock, z pomocą którego zmienimy frezy w bardzo prosty sposób. Dzięki temu nie będziesz musiała szukać specjalnych kluczyków ani prosić kogoś o pomoc. Żeby wymienić element wystarczy odbezpieczyć uchwyt frezu na głowicy, przekręcić i go wyciągnąć. Następnie zakłada się nowy frez i przekręca uchwyt w odwrotnym kierunku. Poszczególne frezarki różnią się od siebie systemem zakładania frezów, a wyżej wymieniony to tylko jeden z możliwych. Przed zakupem urządzenia warto upewnić się w jaki sposób jest ono obsługiwane.

5. Waga i ergonomia głowicy. Im cięższa będzie głowica, tym komfort pracy będzie mniejszy. Ciężki i masywny sprzęt zdecydowanie utrudni wygodne manewrowanie i może sprawić, że szybko się zmęczysz. Lepiej postawić na lżejszy sprzęt, który nie sprawi dyskomfortu podczas wykonywania manicure. Równie ważna jest głowica, która powinna dobrze leżeć w dłoni. Niektóre dobre frezarki do paznokci są wyposażone w powłoki antypoślizgowe, które gwarantują pewniejszy chwyt.

6. Rodzaj zasilania. Sprzęt może być zasilany akumulatorowo lub sieciowo. Zarówno pierwsza, jak i druga opcja ma swoje wady i zalety. Frezarkę akumulatorową można zabrać ze sobą wszędzie, jednak jej moc będzie niższa niż w przypadku drugiego wariantu. Urządzenie sieciowe nie sprawdzi się jednak w podróży lub podczas awarii zasilania.

7. Zestawy frezów. Frezy w głównej mierze decydują o tym, czy sprzęt spełni dobrze swoje zadanie. Najczęściej sprzedawane są w zestawach, a poszczególne elementy kompletu mogą się różnić kształtem, przeznaczeniem lub ziarnistością powierzchni ściernej. Punktem wspólnym dla wszystkich elementów jest materiał, z którego zostały wykonane. Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych produktów.

  • Frezy ceramiczne, które nie przenoszą drgań i nie nagrzewają się. Wykorzystywane są podczas długotrwałych zabiegów. Ten rodzaj jest odporny na uszkodzenia mechaniczne.
  • Frezy diamentowe to najpopularniejsze nakładki, które bardzo ciężko zniszczyć. Wykorzystywane są zazwyczaj do usuwania martwego naskórka. Są one łatwe do czyszczenia i sterylizacji.
  • Frezy karbidowe wykonane są z węglika spiekanego. To jedne z najmocniejszych i najtrwalszych nakładek, jakie można spotkać na rynku.
  • Frezy kamienne produkowane są przy użyciu tlenku glinku. Sprawdzą się idealnie do pracy na sucho, jak i na mokro. To trwałe i wszechstronne produkty.
  • Frezy gumowe wykorzystuje się do polerowania płytki paznokcia.

Jak prawidłowo używać frezarki?

Podczas używania frezarki do paznokci w domu, należy zastosować się do kilku istotnych kwestii, wpływających na bezpieczne i prawidłowe używanie sprzętu. Jeśli je zlekceważysz, możesz zrobić sobie krzywdę lub osobie, na której będzie przeprowadzany zabieg.

1. Dobierz odpowiedni kapturek. Zanim przystąpisz do pracy, musisz zdecydować się na odpowiedni kapturek, dostosowany do aktualnie wykonywanych czynności. Inna nakładka sprawdzi się podczas usuwania skórek, matowienia paznokcia lub nadawania mu kształtu. Kapturki charakteryzują się zróżnicowaną ziarnistością (gradacją). Pośród nich można znaleźć ostrzejsze, o większej grubości i gradacji oraz delikatne, o małej ziarnistości. Ten etap jest bardzo ważny, ponieważ sprawi, że praca zostanie wykonana prawidłowo, a wykonany manicure będzie wyglądać estetycznie.

2. Ustaw obroty. Zanim zaczniesz opracowywać paznokcie za pomocą frezarki do paznokci, warto odpowiednio dopasować jej obroty, aby praca była jak najwygodniejsza. Specjalne pokrętło może być dowolnie regulowane. Wypróbuj kilka ustawień i spróbuj znaleźć jedno, które najlepiej Ci się sprawdzi. Dzięki metodzie prób i błędów nauczysz się pracować z urządzeniem, które stanie się Twoim sprzymierzeńcem podczas wykonywanej pracy.

3. Dobierz do skórek odpowiedni frez. Skórki to bardzo ważny element świetnie wyglądającej stylizacji paznokci. Jeśli są nieestetyczne mogą zepsuć cały efekt. Zanim przystąpisz do wycinania skórek, warto dobrać odpowiedni frez. Najlepszym rozwiązaniem będą diamentowe modele, które wyróżnia specjalny kształt i wykończenie nasypem diamentowym. Dzięki temu będziesz mogła łatwo usunąć zrogowacenia i prawidłowo opracować skórki. Kulka, stożek i odwrócony stożek to najpopularniejsze kształty frezów wybierane do usuwania skórek.

4. Uważaj na nacisk. Podczas posługiwania się frezarką do paznokci w domu należy pamiętać, aby nie naciskać zbyt mocno na opracowywane miejsce. Zbyt mocne frezowanie może być przyczyną bolesnych skaleczeń oraz sprawić, że cały manicure będzie wyglądać nieestetycznie. Jeśli pracujesz nad wygładzaniem krawędzi i kształtem paznokci, zbyt duży nacisk skutkuje zniszczeniem zbudowanego paznokcia (mogą pojawić się nierówności i dołki, które ciężko naprawić – jedyne wyjście to nadbudowanie lub zbudowanie paznokcia). Ponadto czynność ta będzie niekomfortowa dla osoby, której wykonujesz stylizację paznokci. Może ona odczuwać silny dyskomfort, a nawet ból! W związku z tym pamiętaj, aby pracować z urządzeniem w rozsądny i delikatny sposób. Jeśli będziesz się tego trzymać, Twój manicure będzie taki, jak sobie wymarzyłaś.

5. Dbaj o kształt. Pamiętaj, że podczas wykonywania konkretnego kształtu paznokci należy zwracać dużą uwagę na to, aby dokładnie odwzorować formy zgodnie z określonym szablonem. Szpic, migdał, owal czy balerina to tylko niektóre przykłady. Każdy pomysł wymaga skupienia oraz dokładnej pracy stylisty. Najważniejsze jest odpowiednie opiłowanie paznokcia – zarówno z prawej, jak i z lewej strony. Jeśli zrobisz to zbyt mocno, możesz spiłować za dużo i w efekcie nie otrzymasz oczekiwanego kształtu. Jeśli dopiero zaczynasz, wykonuj całą pracę powoli i bardzo dokładnie. Dzięki temu będziesz kontrolować sytuację i uzyskasz kształt taki, jak chcesz. To bardzo istotne, ponieważ nieuwaga może doprowadzić do stworzenia całkowicie innej formy niż zamierzona.

6. Zapomnij o pośpiechu. Pamiętaj, że pośpiech nigdy nie jest dobrym doradcą, szczególnie podczas wykonywania stylizacji paznokci. Jeżeli będziesz chciała wykonać całą pracę szybko, to efekt końcowy może być niezadowalający. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób początkujących. Doświadczone stylistki wykonują swoją pracę znacznie szybciej, ponieważ mają wprawę pozwalającą na skrócenie czasu trwania zabiegu. Jeśli dopiero zaczynasz, to nie przejmuj się, że robisz coś wolniej niż osoby, które zajmują się tym profesjonalnie. Poczekaj, a z czasem wszystkiego się nauczysz. Wykonuj swoją pracę dokładnie i bez pośpiechu.

7. Dbaj o swój sprzęt. Gdy zakończysz pracę, pamiętaj aby odpowiednio zadbać o narzędzia, których używasz do zabiegu. Frezy oczyść z pyłu i oddaj do sterylizacji, jeśli pracujesz z innymi klientami. Nawet najlepsza frezarka do paznokci nie będzie dobrze służyć, jeśli nie będziesz jej szanować. Po zabiegu powinna zostać zdemontowana (jeśli to możliwe) i po ostygnięciu schowana do pudełka. Nie wsadzaj ciepłego urządzenia prosto do opakowania, gdyż może to być niebezpieczne.

Pamiętaj, że trening czyni mistrza! Warto nie zniechęcać się początkowymi niepowodzeniami, ponieważ nie od razu Twój manicure będzie wyglądać tak, jak sobie wymarzyłaś. Każdy kiedyś zaczynał, a regularna praktyka pozwoli Ci oswoić się z pracą. Po czasie dojdziesz do wniosku, że frezarka wcale nie jest taka trudna w obsłudze. Przed każdym zabiegiem upewnij się, czy paznokcie są w odpowiedniej kondycji. Stany zapalne, zranienia, łuszczyca oraz grzybica to czynniki dyskwalifikujące do wykonania manicure.

Czym charakteryzują się profesjonalne frezarki?


Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów sprzętu, dlatego warto również pochylić się nad profesjonalnymi frezarkami do paznokci. Od urządzeń do użytku domowego różnią się one kilkoma względami. Po pierwsze, są zdecydowanie mocniejsze, w efekcie czego wykonują więcej obrotów na minutę. Dzięki temu mogą poradzić sobie nawet z bardzo wymagającymi pracami oraz długotrwałą i intensywną eksploatacją. Dodatkowo profesjonalne urządzenia posiadają szereg przyjaznych użytkownikowi udogodnień, takich jak:

  • pedał start-stop, który pozwala uruchamiać i zatrzymywać głowicę stopą. Ułatwia to pracę stylistce, która nie musi używać rąk do obsługi urządzenia,
  • pochłaniacz pyłu skutecznie wciąga wszystkie drobinki, które powstają podczas zabiegu. Pył sprawia, że zabieg staje się mało komfortowy, a także przenika do podzespołów frezarki, obniżając tym samym jej żywotność,
  • wyświetlacz pokazuje informacje o parametrach pracy urządzenia.

Co zrobić gdy frezarka przestanie działać?

Podobnie jak każdy sprzęt, frezarki do paznokci mogą spłatać figla i przestać działać. Zwykle awarii ulega funkcja obrotowa rączki, ponieważ podczas pracy duża ilość pyłu może przenikać do wnętrza urządzenia. Wówczas warto używać wcześniej wspomnianego pochłaniacza, dzięki któremu uda się zapobiec nieprzyjemnym sytuacjom. Czasem jednak sprzęt może przestać funkcjonować poprawnie z innych powodów. Wtedy warto oddać go na reklamację – gwarancja zazwyczaj trwa rok. Po upływie tego czasu lepiej oddać frezarkę do specjalisty, który będzie wiedział, jak pomóc – działania na własną rękę mogą tylko uszkodzić urządzenie.

Jak wybrać najlepszą frezarkę?


Wybór odpowiedniego sprzętu powinien przede wszystkim być determinowany czynnikami, takimi jak Twoje wymagania, wykonywane zabiegi, częstotliwość użytkowania oraz przeznaczenie frezarki do paznokci. Jeśli Twoje potrzeby uwzględniają jedynie prosty manicure hybrydowy i ograniczasz się do siebie oraz kilku bliskich osób, wówczas warto wyposażyć się w podstawowy sprzęt ze średniej półki cenowej. Świetnym rozwiązaniem będzie minifrezarka, czyli małe urządzenie domowego użytku. Swoim kształtem i wielkością przypomina trymer, a kupowane w zestawie powinno posiadać od kilku do kilkunastu frezów o zróżnicowanym zastosowaniu. Pomimo swoich kompaktowych rozmiarów, może ono spełniać wiele funkcji. Ceny poszczególnych urządzeń również będą zróżnicowane. Frezarka do paznokci dla początkujących może kosztować około 250 zł, podczas gdy profesjonalny sprzęt do salonu kosmetycznego może być wart nawet 3000 zł. Przed zakupem przejrzyj również opinie użytkowników danego urządzenia. Wiele pozytywnych recenzji może w znacznym stopniu ułatwić wybór. Kupując przez internet, warto korzystać ze sprawdzonych stron, które posiadają duży wybór i konkurencyjne ceny (np. MAKEUP).

Ranking najlepszych frezarek

1. NeoNail Professional Nail Drill NN S12. To małe i poręczne urządzenie stanowi idealną propozycję dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z wykonywaniem manicure. Zaletą tej frezarki do paznokci jest szereg innowacyjnych rozwiązań, które w znaczny sposób ułatwią Twoją pracę. Montowanie frezów jest bardzo proste – wystarczy przekręcić ruchomą część rączki w lewą stronę, wyjąć frez, włożyć kolejny i na koniec przekręcić w prawo. Brzmi bajecznie prosto, prawda? Do tego sprzęt posiada możliwość zmiany kierunku obrotów oraz włączany jest przy użyciu przełącznika lub wygodnego przycisku nożnego. Frezarka NeoNail posiada ergonomiczną budowę, system przeciwprzepięciowy oraz dwa miejsca na rączkę. W zestawie znajdują się dwa frezy diamentowe wysokiej jakości wraz z cylinderkami ściernymi do pedicure. Urządzenie znajdziesz w korzystnej cenie na stronie Makeup.pl!

2. Semilac 24 W. Ten wysokiej jakości sprzęt doskonale sprawdzi się w domowym zaciszu. Jest nieduży oraz posiada wygodną rączkę do trzymania. Ta świetna frezarka do paznokci dla początkujących posiada otwory na frezy i rączkę, co pozwala zachować porządek podczas wykonywania zabiegów. Urządzenie posiada regulację prędkości (do 30 tys. obrotów na minutę), a zmiana ich pracy jest możliwa przy użyciu pokrętła lub pedału nożnego. Model wyposażono w średnią moc 24W, dlatego jest całkowicie bezpieczny dla osób wykonujących amatorskie zabiegi. W zestawie znajdziesz 6 wymiennych frezów, za pomocą których można wyrównać paznokcie i nadać im pożądany kształt. Sprzęt sprawdzi się również do usunięcia zrogowaciałego naskórka lub paznokci żelowych, hybrydowych i tipsów.

3. JSDA Nail Drill JD 700 Violet 35 W. To uniwersalne urządzenie sprawdzi się zarówno do w profesjonalnych salonach kosmetycznych, jak i w domowym zaciszu. Przy jego użyciu można wykonać bezbłędny zabieg manicure lub pedicure, usunąć martwy naskórek lub opiłować lakier hybrydowy, żelowy i akrylowy. Zaletą frezarki jest ergonomiczna i wygodna rączka Twist-Lock, która pozwala na szybką i bezproblemową wymianę freza. Wystarczy, że przekręcisz ją w lewą stronę i gotowe! W zestawie znajdują się 3 frezy z nasypem diamentowym, nośnik mandrel oraz nakładka ścierna. Produkt posiada płynną regulację obrotów (do 30 tys. na minutę), a także możliwość zmiany kierunku. Do zalet można zaliczyć również zasilanie sieciowe oraz wygodny włącznik z pedałem nożnych. Mniejsza moc urządzenia (35 W) sprawia, że sprawdzi się ono w przypadku osób początkujących. Dodatkowo ciekawy design i stosunkowo niska cena tworzą kuszący efekt końcowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

20 − dziewięć =