Atopowe zapalenie skóry – czy można z nim funkcjonować na co dzień?Atopowe zapalenie skóry to jedno z uciążliwych schorzeń, w którego leczeniu najważniejsza jest odpowiednia pielęgnacja.

Na czym polega atopowe zapalenie skóry?

Jednym ze schorzeń skóry, które dotyka osób w różnym wieku jest atopowe zapalenie skóry. Chociaż od wielu lat prowadzone są nad nim szeroko zakrojone badania, w dalszym ciągu nie ustalono konkretnej przyczyny problemu. Wiele wskazuje na to, że podłoże jest genetyczne, autoimmunologiczne. Znane są także różnego rodzaju czynniki, które uaktywniają nawroty choroby, AZS przebiega bowiem z remisjami i nawrotami. Atopową skórę podrażniać mogą na przykład źle dobrane tkaniny, z których wykonane są ubrania, detergenty, kosmetyki, nagłe zmiany temperatury, wilgoć, przegrzewanie się organizmu, a nawet długotrwały stres. Atopowego zapalenia skóry nie można wyleczyć, natomiast zaostrzające się objawy da się wyciszać. Jak rozpoznać AZS? Atopowe zapalenie skóry warto jest diagnozować z dermatologiem, ponieważ objawy można pomylić z innymi schorzeniami skóry. Na chorym naskórku pojawiają się różnego rodzaju wysypki, plamy, grudki, które są swędzące i uciążliwe dla chorego.

W jakich fazach przebiega atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry to choroba, w której przebiegu wyróżnić można fazy. Najczęściej AZS zaczyna się już wczesnym dzieciństwie – chorzy, którzy nie chorowali jako dzieci, zazwyczaj nie doświadczają pierwszych ataków w życiu dorosłym. Faza niemowlęca może trwać od samych narodzin aż do drugiego roku życia i to dla niej charakterystyczne są zmiany skórne, zazwyczaj w obrębie głowy. Dzieciom pojawiają się na przykład grudki za uszami. Następna faza – dziecięca trwa do jedenastego roku życia. Zmiany zwiększają swój obszar, pojawiają się też w zgięciach łokci lub kolan czy na dłoniach. Szczególnie w tym miejscu AZS jest bardzo uciążliwy, ponieważ to właśnie dłonie mają najwięcej kontaktu z różnego rodzaju czynnikami zaostrzającymi chorobę. Im starszy jest chory, tym większy obszar ciała mogą zajmować zmiany. Jak radzić sobie z atopowym zapaleniem skóry? Żeby pomóc sobie mając atopowe zapalenie skóry zadbać należy przede wszystkim o to, aby choroba nie nawracała. W związku z tym, należy zrobić wszystko aby wyeliminować te czynniki, które mogą powodować objawy. Warto więc zadbać o noszenie ubrań z delikatnych materiałów, niedrażnienie skóry, unikanie detergentów czy uczulających kosmetyków. Pielęgnacja w atopowym zapaleniu skóry polega przede wszystkim na doborze takich kosmetyków, które odżywią, nawilżą, natłuszczą skórę, zabezpieczą jej płaszcz hydrolipidowy przed nadmierną utratą wilgoci, ograniczą łuszczenie i swędzenie naskórka. Dobrze jest więc włączyć do swojej stałej rutyny produkty emolientowe lub ceramidowe, które w szczególny sposób dbają o chorą skórę. Emolienty świetnie natłuszczą skórę, sprawią, że będzie ona bardziej nawilżona, natomiast ceramidy pomogą zatrzymać wilgoć wewnątrz i ograniczą przesuszanie się naskórka, a także pomogą odbudować komórki skóry. Wielu chorych zauważa też poprawę przy stosowaniu leków antyhistaminowych, których włączenie należy jednak skonsultować ze swoim lekarzem. Z atopowym zapaleniem skóry można funkcjonować na co dzień, należy jednak podejść do siebie z dużą dbałością i troską.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pięć × dwa =