Łysienie androgenowe to przypadłość, która zdecydowanie częściej dotyka mężczyzn niż kobiet. Skłonność do tego schorzenia jest w dużej mierze uwarunkowana genetycznie, a do podstawowych objawów zalicza się osłabienie i zmniejszenie mieszków włosowych, co powoduje ich nadmierne wypadanie. Jakie są przyczyny łysienia androgenowego i jak sobie poradzić z tą chorobą?
Łysienie androgenowe — przyczyny
Łysienie androgenowe powoduje duży dyskomfort zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Utrata włosów negatywnie wpływa na samopoczucie i może powodować obniżenie samooceny. Występowanie tej choroby jest niezależne od pacjenta i wynika głównie z predyspozycji genetycznych. Jeśli w rodzinie mężczyźni bardzo szybko tracili włosy, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że w kolejnym pokoleniu ta sytuacja się powtórzy. Za zbyt wczesne wypadanie włosów odpowiedzialna jest aktywność obecnej w komórkach mieszków włosowych 5 alfa reduktazy. Pod wpływem tego enzymu testosteron przekształca się w aktywną formę, czyli dihydrotestosteron DHT, który prowadzi bezpośrednio do zaniku i wypadania włosów. DHT powoduje również skrócenie fazy wzrostu włosa i wydłużenie fazy spoczynku. Co ciekawe, włosy zlokalizowane na potylicy są odporne na działanie DHT i dlatego zdecydowanie dłużej utrzymują się na głowie.
Czy można zahamować łysienie androgenowe?
Współczesna medycyna wciąż się rozwija, proponując pacjentom nowe, rewolucyjne terapie, które przynoszą zaskakująco dobre rezultaty. Jednak leczenie łysienia androgenowego nie jest proste, ponieważ nie sposób odtworzyć raz utraconych mieszków włosowych. Dlatego lekarz może Ci zaproponować kurację, która pomoże w zahamowaniu procesu chorobowego. Do tego celu używa się między innymi:
- preparatów na bazie minoksydylu,
- ampułek na bazie Aminexilu,
- finasterydu — leku przyjmowanego doustnie i zalecanego wyłącznie w przypadku mężczyzn.
Jeśli chcesz skutecznie powstrzymać łysienie androgenowe, to musisz się zgłosić do lekarza we wczesnym stadium tej choroby. Wówczas będziesz mieć największe szanse na uzyskanie trwałych i zadowalających rezultatów.
Łysienie androgenowe — leczenie
Utrata włosów na głowie w bardzo młodym wieku może powodować duży dyskomfort psychiczny. Dlatego już pierwsze objawy w postaci widocznych zakoli i cofania się linii włosów, powinny Cię skłonić do wizyty u specjalisty. Obecnie lekarz może Ci zasugerować kilka sposobów leczenia tej dolegliwości. W ofercie gabinetów lekarskich znajdziesz zabiegi trychologiczne i medyczne, których celem jest zahamowanie wypadania włosów i wzmocnienie struktury włosa. W takim wypadku możesz się zdecydować na:
- mezoterapię osoczem bogatopłytkowym pozyskiwanym z własnej krwi pacjenta,
- przeszczep komórek macierzystych,
- światłoterapię LED,
- zabiegi laserowe.
Najskuteczniejszą metodą walki z łysieniem androgenowym jest przeszczep włosów z obszaru potylicy. Zabieg wykonuje się ręcznie lub przy użyciu specjalnego urządzenia, a pełny efekt można zobaczyć już po roku. Taka procedura jest bardzo bezpieczna i pozwala na uzyskanie naturalnego wyglądu.
O łysieniu zwykle mówi się wtedy, gdy pacjent utraci około 30% objętości włosów. Jednak łysienie androgenowe można wykryć zdecydowanie wcześniej i warto to zrobić, aby w porę podjąć skuteczne leczenie. Dobrze dobrana terapia sprawi, że odzyskasz upragniony wygląd i znowu będziesz się sobie podobać.